Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
A A A


Jako opiekunowie repliki sztandaru 34. Pułku Piechoty bierzemy udział w uroczystościach oraz w konkursie wiedzy dotyczącym jednostki. W tym wyjątkowym roku, z powodu epidemii, organizator – I Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego - przesunął konkurs na czas, gdy bezpiecznie wrócimy do szkół. Kontynuując naukę zdalną w domach pamiętajmy o naszej bialskiej jednostce, która 100 lat temu walczyła o granice odradzającej się II Rzeczypospolitej odnosząc swoje największe sukcesy.

 


Literatura historyczna dotycząca dziejów Pułku dostępna jest online na stronach Bialskiej Biblioteki Cyfrowej. Można przeczytać opracowania, artykuły w czasopismach, a nawet obejrzeć zdjęcia żołnierzy nie wychodząc z domu. Poniżej link do materiałów o jednostce.

[34. PP w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej]

W ramach pogłębiania wiedzy o 34. PP warto obejrzeć film przygotowany przez Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, Pana dr. Pawła Borka, specjalistę od historii Pułku.

 

Inny ciekawy film o Pułku udostępniło Miasto Biała Podlaska. Wnuczka żołnierza 34. PP opowiada w nim o działalności społecznej prowadzonej przez wojsko w okresie międzywojennym, zaś Pan Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oprowadza po Białej Podlaskiej pokazując miejsca związane z historią jednostki.